Makale yazarlarının birçoğu yazılarının seo uyumlu olmasına özen göstermektedir. Seo uyumlu makale yazmak yazının yazılmış olduğu siteye birçok avantajı beraberinde getirmektedir bunu yazımızın ilerleyen kısımlarında inceleyeceğiz. Seo uyumlu makale özellikleri nelerdir diye merak ediyorsanız bu makalelerin özelliklerini maddeler halinde anlaşılır bir şekilde inceleyelim. İşte uyumlu makale yazılarının belli başlı özellikleri;

  • Her şeyden önce yazmış olduğunuz yazı özgün olmalıdır. Seo’nun ilk kuralı olan özgünlüğe oldukça dikkat edilmeli ve kopya içeriklere kesinlikle yazıda yer verilmemelidir. Makale yazarken sadece bir siteden bilgi alıp cümleleri değiştirmek de özgünlük değildir. Birçok farklı kaynaktan bilgileri toplamak gerekmektedir bu sayede özgün bir yazı yazmış olursunuz. Hatta yazmış olduğunuz konuda yabancı kaynaklardan bilgi alma şansınız varsa bunu da yapmanız oldukça makul olacaktır.
  • Anahtar kelime seo uyumlu makalelerde en önemli konular arasında yer almaktadır. Yazılacak makalelerde en az 150 kelimede 1 anahtar kelime yer almalıdır. Bu anahtar kelime seçimini de hassas bir şekilde yapmak gerekmektedir. Anahtar kelime bulmak için Google otomatik tamamlama özelliği, Google anahtar kelime planlayıcı gibi araçlardan yardım alabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler kesinlikle yazacağınız yazıyla ilişkili olmalıdır.
  • Kelime sayısını belirlemek oldukça önemlidir. Fakat bu kelime sayısı yazının konusuna göre farklılık gösterecektir. Eğer yeterli bir bilgi varsa 500 kelimelik yazılar en ideal makale yazıları olarak öne çıkmaktadır ama dediğimiz gibi yazının konusuna göre bu kelime sayısı artıp azalabilir.
  • Yazılara müsaitse görseller ekleyin. İçerisinde görsel olan yazılar okuyucular tarafından daha çok ilgi görecektir. Çünkü uzun ve görsel bulunmayan yazılar içeriğine bakılmadan sıkıcı olduğu konusunda ön yargıya sebep olabilir.
  • Seo makale özellikleri nelerdir sorusunun en kritik adımlarından bir tanesi de alt başlık kullanımıdır. Eğer uzun makalelerde alt başlık kullanımı yapılmazsa bu yazılar seo’ya uygun olmayacaktır. Bu sebeple uzun yazılarda en az 1 tane alt başlık kullanılmalı ve bu alt başlık ana başlıkla uyumlu olmalıdır.
  • İmla kurallarına gereken özen gösterilmelidir. Noktanın, virgülün yanlış kullanıldığı, yazım hatalarıyla dolu bir makale seo’ya uyumlu olmayacaktır. Tüm bu saydığımız özelliklere dikkat ettiğiniz durumunda yazınız seo’ya uyumlu olmuş olacaktır.

Seo Uyumlu Makale Yazmanın Avantajları

Seo uyumlu makalenin nasıl yazılması gerektiğini maddeler halinde inceledik. Peki seo uyumlu makale yazmak bu kadar önemli mi diye soracaksanız cevabımız evet kesinlikle önemli olacaktır. Öyle ki birçok site sırf yazılarının seo’ya uygun olup olmadığını incelemeleri için birçok firmadan destek almaktadır. Çünkü başta Google olmak üzere arama motorları yazıların seo’ya uyumlu olması konusunda oldukça hassastırlar. Seo uyumlu makale yazmanın avantajları arasında o zaman ilk olarak arama motorlarında yazıların ön plana çıkmasını söyleyebiliriz. Zaten arama motorlarında yazılarınız ilk sıralarda çıkarsa tıklanma kazanacak ve böylece sayfanızın tanınırlığı da artacaktır. Bu da site sahiplerinin en çok istediği hususlardan bir tanesidir ve bu ancak seo uyumlu makale yazmakla mümkün olacaktır.

Bir diğer önemli avantajı da düzen oluşturmasıdır. Seo uyumlu makaleler yazdığınız vakit yazılarınız belli bir düzene girecek ve yazılar okurun gözüne bir farklı kaliteli gelecektir. Zaten makale yazmanın adımlarını incelediğiniz vakit seo’nun kaliteye ve özgünlüğe değer verdiğine de görmüş oluyorsunuz. Yani seo uyumlu makaleler yalnızca arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlamaz aynı zamanda yazıların kalitesini de artırır. Tüm bunlar düşünüldüğü vakit yazılarınızı seo uyumlu yazmaya özen göstermelisiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir