Makalelerde anahtar kelime nasıl kullanılmalıdır sorusu da birçok makale yazarı tarafından merak edilmektedir. Makalelerde seo uyumu oldukça önemlidir. Bunun sebebi de seo uyumlu yazıların arama motorlarında daha ön plana çıkması ve bu sayede sitelerin daha iyi hitler kazanmasıdır. Bunun sonucunda düşük profilli olsun yüksek profilli olsun birçok site seo kurallarına net bir şekilde uymaktadır. İşte bu seo kurallarından bir tanesi de anahtar kelime kullanımıdır. Seo uyumlu makale yazmak için anahtar kelime yazılarda mutlaka yer almalıdır.

Öncelikle anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Bu anahtar kelime yazacağınız yazıyla alakalı olmalıdır. Birçok makale yazarı başlığı direkt anahtar kelime olarak kullanmaktadır. Bu sebeple makalenin başlığı, alt başlığı da özenle seçilmelidir. Bu anahtar kelimeler arama motorları tarafından sıklıkla aranan kelimeler olmalıdır. Bu sebeple anahtar kelime bulabileceğiniz birçok farklı program yer almaktadır. Fakat bu programların yerine Google’ın tamamlama özelliğiyle de etkili anahtar kelimeler bulmak da mümkündür.

Örnek vermek gerekirse anahtarla ilgili bir makale yazacağınızı düşünelim. Google’a anahtar yazıp boşluk bıraktığınız vakit anahtar takımı, anahtar topla, anahtar askısı gibi sonuçları çıkarmaktadır. Anahtarla ilgili yazacağınız yazıda bu sonuçları anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimeler mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Çok uzun anahtar kelime tercihlerinden kaçınılmalıdır. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir ve birçok makale yazarı da bu yöntemi tercih etmektedir. Makalelerde anahtar kelime nasıl kullanılmalıdır sorusunun en önemli kısmı olan anahtar kelime seçimini bu şekilde tamamlamış olduk.

Makalelerde Anahtar Kelime Kullanımı

Seo için anahtar kelime kullanımının oldukça önemli olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple yalnızca anahtar kelime seçimi yaparak bu işlem bitmez. Bu anahtar kelimelerin nasıl kullanılması gerektiği de oldukça önemlidir. Örneğin arama motorlarında daha çok çıkmak için 300 kelimelik bir makalede 10-15 kez anahtar kelime kullanımı oldukça yanlış olacaktır. Anahtar kelime kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim;

  • Anahtar kelimenin hangi sıklıkla kullanılacağı net olarak söylenemez. Fakat genel olarak %3 gibi bir orandan söz etmek mümkün olacaktır. Birçok kişi de her 150 kelimede 1 anahtar kelime kullanmaktadır.
  • Bazı durumlarda anahtar kelime ister istemez oldukça sık kullanılacak duruma gelebilir. Bunun da çözümü oldukça basittir. Anahtar kelimenin eş anlamlısının kullanılması, benzerinin kullanılmasıyla anahtar kelime kullanımı dengede tutulmuş olacaktır.
  • Yazılarda alt başlık kullanılıyorsa her alt başlıkta farklı anahtar kelime kullanılmalıdır. Her başlıkta aynı anahtar kelimenin kullanılması yazının kalitesini düşürecek bir detaydır.
  • Anahtar kelimeler URL’lere optimize edebilirsiniz.
  • Makalede resim ve fotoğraf ekliyorsanız bu görsellerin alt textlerine de anahtar kelimeler yerleştirilmelidir. Görmüş olduğunuz gibi anahtar kelimeleri mümkün olduğunca materyallere optimize edin bunun faydasını göreceksiniz.
  • Anahtar kelime kullanırken bu anahtar kelimeye sadık kalmaya çalışın. Örneğin anahtar kelimeniz meyvenin faydası olduğu vakit meyvenin faydaları, meyvenin faydasını gibi kelimeleri anahtar kelime olarak düşünmeyin. Sizin oluşturmuş olduğunuz anahtar kelime sadece meyvenin faydası olacaktır.
  • Son olarak anahtar kelimeleri makale bitiminde kontrol edin.

Makalelerde anahtar kelime nasıl kullanılmalıdır sorusunu cevaplamış olduk. Görmüş olduğunuz üzere anahtar kelime seçimi ve kullanımı oldukça basit bir temele dayanmaktadır. Fakat temeli her ne kadar basit olsa da kullanımına mutlaka dikkat etmeniz gerekecektir. Doğru anahtar kelime seçimi ve kullanımı sizi rakiplerinizin 1-2 adım önüne geçirecektir. Özellikle Google olmak üzere bütün arama motorlarında bunun faydasını görecek ve bu da hit sayısına yansıyacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir