Makale yazarlığı ek gelir sağlayan hatta bunu asıl iş olarak kabul eden pek çok kimse mevcuttur. Öğrenci, ev hanımı ya da serbest meslek grubundan birçok kişi makale yazarak güzel gelirler elde edebiliyor. Makale yazarlığını yapabilmesi için kişinin kendisine güvenmesi, araştırmacı bir yapıya sahip olması ve yazmaktan keyif alıyor olması gerekmektedir.

Makale yazarlığı iş ilanları sayesinde kişi ek gelir elde edecek ve geçim şartlarının git gide zorlaştığı günümüzde birikim yapabilecektir. Makale yazarlığı için kişinin herhangi bir maliyete ya da ekstra bir çabaya katlanmasına gerek yoktur. Evinde internet ve bilgisayar olan her kişi bu işi çok rahat bir biçimde yapabilecektir. Bu iş için genellikle herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Dil bilgisi ortalama ve ortalama üzeri olan her kişi kaliteli makaleler üretebilmektedir. Kompozisyon tarzında yazı yazmayı bilen ve istenen konuda içerik üretebilen herkes makale yazarlığında kolayca başarı sağlayabilir.

Yazılan makalelerde genellikle istenen nitelikler benzerdir. Her makalenin; özgün, ilgi çekici, bilgilendirici, dil bilgisi kurallarına uygun, yalın bir dil ve akıcı bir şekilde yazılmış olması istenir. Bu tür makaleler yazmayı bilen ve zamanla kendini geliştirerek bu işte uzmanlaşmak isteyen herkes makale yazarlığı yapabilir. Ancak kişi henüz hiç makale yazmamış ise yazma işine bir deneme ile başlamalıdır. Eğer kişinin yazdığı makalede bazı eksiklikler mevcutsa bunların tespiti yapılmalı ve sorun her ne ise üstüne gidilip çözülmelidir. Çünkü başarı ancak böyle elde edilebilecektir.

Makale Yazarlığı Zor Mudur?

Makale yazarlığı zor mudur ya da ekstra bir bilgi birikimi ister mi gibi sorular bu işe başlamayı düşünenlerin sıkça sorduğu sorulardır. Makale yazmak ekstra bir bilgi birikimi istemez ancak kişinin yazma kabiliyetinin çok düşük seviyelerde olması bu işi çok zorlaştıracaktır. Yazma kabiliyeti bazı kişilere doğuştan verilmiş olsa da bu yeti zamanla da kazanılabilmektedir. Kişinin henüz hiç kompozisyon, makale tarzı bir yazı deneyimi olmamış ise önce bu durum deneyimlenmelidir. Makale yazarı olmak isteyen kişinin işe önce kendini deneyerek başlaması önemlidir. Yazara adayı bu konuda kendini eksik görüyor ise kendine bir konu belirlemeli ve onu kompozisyon kurallarına uyarak yazmayı denemelidir. Yazı bittikten sonra kişi bu yazıyı çevresindekilere okutmalı ve düşüncelerini dinlemelidir. Eğer okuyucular bu yazının bilgilendirici, merak uyandırıcı, açıklayıcı bir metin olduğunu düşünüyorlar ise bu yazar adayı açısından oldukça memnuniyet verici olacaktır. Yani kısacası, yazma kabiliyeti sürekli yazmayı deneyerek eksiklerin neler olduğunu bilip bunları gidererek kazanılabilmektedir.

Makale Yazarlığı Püf Noktası

Makale yazarlığı zor mudur sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kişi eğer yazı yazmayı seviyorsa, bu konuda kendine güveni varsa makale yazarlığı bu söz konusu kişi için son derece kolay bir iş olacaktır. Çünkü makale yazarlığında herhangi bir eğitim düzeyi ya da tecrübe aranmıyor. Yeteneğine, kalemine ve araştırma kabiliyetine güvenen herkes bu iş sayesinde kazanç sağlayabiliyor. Ancak elbette tüm bu nitelikler iyi bir makale yazarı olmaya yetmiyor. İster yeni başlayan olsun ister uzman yazar, her yazardan beklenen en temel şey özgün içeriktir.

Özgün içerik makalelerin en temel yapı taşı niteliğindedir. Çünkü özgün içerik söz konusu makaleyi arama motorlarında ilk sıralara taşır. Kopya içerikler hem marka hem de firma imajını olumsuz etkiler. Bu sebepledir ki içerik firmalarının en önem verdiği şey “özgünlük” olmaktadır. Özetle kendine güvenen, kalemine güvenen herkes yazarlık için başvuru yapabilmektedir. Ancak başvuru yapmadan önce sözleşme ve nitelikler dikkatle okunmalıdır. Güvenilir bir firma ile anlaşılmalıdır çünkü her bir makale emek ister ve bu emeğin karşılığında da karşılık bekler.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir