Makale Yazarak Para Kazanma, internet hayatımızda önemli bir yer edinmeye başladıkça internet üzerinden para kazanmak da oldukça kolaylaştı. Bu para kazanma yöntemlerinden bir tanesi de makale yazarlığıdır. Makale yazarak para kazanma son yıllarda oldukça talep gören bir iş kolu ve bu iş kolunun sürekli gelişerek devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekilde para kazanmanın birçok yolu vardır. Kendi makalelerinizi yazıp bunları talep eden müşterilere satabileceğiniz gibi bu işlerle uğraşan kişilerden makale siparişi alıp onların istemiş oldukları makaleleri belli bir fiyat üzerinden satabilirsiniz. Bu fiyatlama yöntemi genel olarak 100 kelimesi 1-1,5 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Tabii ki bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Uzmanlık gerektiren makale yazıları yazmayı düşünüyorsanız bu fiyat 100 kelimede 5-10 lirayı dahi bulabilir.

Peki hangi tarz sitelerden makale yazarlığı iş ilanları bulabilirsiniz bunu inceleyelim. Birçok farklı webmaster sitesi bulunmaktadır. Bu siteler arasında R10, İyinet ve Wmaraci gibi siteleri örnek verebiliriz. Bu sitelerde makale yazarlığı için birçok ilan yer almaktadır bu ilanları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında kariyer.net tarzı iş arama sitelerinde de makale yazarı, içerik editörü, metin yazarları gibi aramalar yaparak birçok iş ilanı bulabilirsiniz. Bu yöntemlerle kısa sürede makale yazarlığına başlayabilirsiniz fakat makale yazarak para kazanma için belli başlı kriterleri yerine getirmeniz gerekir yoksa bu sektörde kalıcı olup para kazanmak oldukça zor olacaktır.

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makale yazmak için bazı temel kuralları bilmek gerekir. Zaten birçok işveren makale yazarlığına kabul edilmeniz için sizden örnek bir yazı talep edecektir bu sebeple birazdan listeleyeceğimiz hususlara dikkat ederek içerik oluşturmanız durumunda bu sektörde kalıcı olmanız hiç de zor değildir. İşte makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler;

  • İmla kurallarına mutlaka uyun. En azından virgül, nokta gibi temel noktalama işaretlerinin nerede, ne zaman kullanılması gerektiğini bilmezseniz oluşturmuş olduğunuz içeriklerin anlamlarında sıkıntı oluşabilir.
  • Yazılarınızı yazmadan önce iyi bir araştırma yapın ve yazıya ondan sona başlayın. Yani tek bir kaynaktan alıp yazacağınız yazılar hem özgün olmayacaktır aynı zamanda yazının içeriğinin kalitesi düşük olacaktır. Birçok kaynağa bakıp en iyi bilgilere ulaşarak yazı yazarak hem daha zengin bir içerik oluşturmuş olacağınız gibi aynı zamanda makaleyi yazmak daha kolay olacaktır.
  • Cümlenin uzunluğunu iyi ayarlayın. Çok kısa cümleler anlatmak istediğinizi tam yansıtmayabilir aynı zamanda uzun cümleler de okuyucuyu sıkacaktır. Kısa ama öz cümleler makalenizin kalitesine daha çok kalite katacaktır.
  • Eğer yazacağınız yazılar uzunsa mutlaka alt başlık veya alt başlıklar oluşturun. Bu sayede yazmış olduğunuz yazılar daha fazla okunacaktır çünkü arama motorları alt başlıkları olan yazıları daha çok sever. Bunun yanında birçok insan tüm yazıyı okumak yerine yalnızca merak ettiği bilgiyi okumak ister alt başlık oluşturarak buna da zemin hazırlamış olursunuz.
  • Kopya içerikler hemen anlaşılmaktadır ve bunu yaptığınız anlaşılırsa yazmış olduğunuz yazılar anında iptal olmaktadır. Tabii ki bazı alıntıları kopyalamanızda sakınca olmayacaktır. Aynı zamanda yazıları yazarken doğru bilgiler vermeye de özen göstermelisiniz. Sırf daha fazla kelime olsun diye vereceğiniz yanlış bilgiler fark edilirse sipariş veren kişiler sizinle çalışmamaya başlayacaktır.
  • Yazılarınızı seo’ya uygun bir şekilde yazın. Zaten yukarıda belirtmiş olduğumuz kurallara uyduğunuz takdirde seo’ya uygun bir yazı yazmış olursunuz. Bunların yanı sıra anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Aynı zamanda seo özgünlüğe de önem vermektedir. Bu sebeple oluşturmuş olduğunuz yazıların özgün olmasına da önem verin bunu da zaten daha öncesinde belirtmiştik.

Makale Yazarak Para Kazanma Peki Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanma yazıda belirttiğimiz hususlara dikkat ettiğiniz vakit oldukça kolay ve mümkündür. Fakat ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin amacınıza bağlıdır. Bazı kişiler bu işi ek gelir için yaparken bazıları tek gelir kapısı olarak görmektedir. Bu kişiler genellikle profesyonel makale yazarlarıdır ve yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi uzmanlık gerektiren konularda yazılarını yazarlar. Uzmanlık gerektiren konuların haricinde makale yazan kişiler genel olarak bu işi ek gelir olarak görmektedir. Fakat ek gelirin miktarını da belirlemek tamamen size kalmıştır. Ne sıklıkla yazdığınız, günde kaç saatinizi makale yazmaya ayırdığınız gibi konular para kazanma düzeyinizi etkileyecektir. Aynı zamanda yabancı dil konusunda kendinize güveniyorsanız İngilizce, Almanca makaleler yazarak Türkçe makalelere göre daha ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Kısaca makale yazarak ne kadar para kazanılır sorusuna cevap verecek olursak günde ortalama 4 saatinizi ayırdığınızı düşünürsek 50-100 lira arasında para kazanabilirsiniz. Bu fiyatlar tabii ki değişkenlik gösterebilir. Bazı günler daha az sipariş alabileceğiniz gibi bazı günler daha yoğun siparişler alabilirsiniz. Fakat makale yazarlığının hem eğlenceli hem de getirisi oldukça iyi bir iş kolu olduğunu söyleyebiliriz. Zaten uzmanlık gerektiren konularda makale yazarlığı bulmanız durumunda ayda 5.000-10.000 arası değişen gelirler de elde etmeniz mümkün olacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir